Agentia Europeana a Medicamentului anunta ca exista o ”posibila legatura” intre aparitia trombozelor si vaccinarea cu Johnson&Johnson.

1

Agentia Europeana a Medicamentului a anuntata ca exista o “posibila legatura” intre vaccinarea cu serul de la Johnson&Johnson si aparitia trombozelor. EMA a recomandat, insa, ca si in cazul AstraZeneca, ca aparitia trombozelor este ”un efect secundar foarte rar”. Specialistii au reafirmat ca beneficiile vaccinului depasesc riscurile.

”O explicatie plauzibila pentru cheagurile de sange si nivelul scazut de trombocite este un raspuns al 
sistemului imunitar, care duce la o afectiune similara cu cea observata uneori la pacientii tratati cu
 heparina (anticoagulant)”, precizeaza EMA intr-un comunicat de presa.

 

Specialistii agentiei europene au anuntat saptamana trecuta ca investigheaza opt cazuri de tromboze, toate aparute in SUA, dintre care unsa s-a soldat cu decesul persoanei afectate. Toate cazurile s-au inregistrat la persoane cu varste sub 60 de ani, la trei saptamani dupa vaccinare, iar cele mai multe erau femei.

In SUA, s-au vaccinat deja sapte milioane de oameni cu acest serul de la Johnson&Johnson .

Saptamana trecuta autoritatile de reglementare din SUA au decis sa opreasca temporar vaccinarea cu J&J, “din precautie”, dupa aparitia mai multor cazuri de tromboze, pana la investigarea problemelor de siguranta aparute. Este si motivul pentru care compania a amanat livrarea serului catre Europa.

Share.

1 Comment

  1. Pingback: Agentia Europeana a Medicamentului anunta ca exista o ”posibila legatura” intre aparitia trombozelor si vaccinarea cu Johnson&Johnson. • VoxMedical | Viata si sanatate

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.