Televiziunea medicala | Medicina, sanatate, stiri medicale, analize medicale
    Facebook Twitter Instagram
    Noutati:
    • De ce tot mai multi copii stau aplecati si au cocoasa?
    • Statisticile primului an post pandemie la Spitalul de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie Dr. Victor Babeș Timișoara
    • Primul defibrilator automat extern din centrul orasului Timisoara (VIDEO)
    • Unitatea de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Clinic de Urgență „Pius Brînzeu” Timișoara a fost modernizat (VIDEO)
    • Mortalitatea maternă a crescut exponențial, cu 60% față de anul precedent, al doilea an de creștere
    • Invitatie Congresul Român de Flebologie 2023 – ″NOUTĂȚI ÎN FLEBOLOGIE″
    • Un autocar în care se aflau aproximativ 60 de români, printre care și copii, s-a răsturnat luni la prânz pe autostrada dintre Padova și Bologna
    • Start-up românesc, AIMinded a dezvoltat o soluție inovatoare care folosește inteligența artificială
    RSS Facebook Twitter LinkedIn
    Televiziunea medicala | Medicina, sanatate, stiri medicale, analize medicale
    • Home
    • Video
      1. Miturile dauneaza grav sanatatii
      2. Sanatos&Gustos
      3. PRO si CONTRA vaccinarii
      4. pediatrie
      5. ortopedie și traumatologie
      6. oncologie medicală
      7. boli infecțioase
      8. chirurgie
      Featured

      Povestea Fundatiei Speranta. 30 de ani de la înființarea primului serviciu specializat pentru copiii cu dizabilități din România || VIDEO

      Recent
      By Televiziunea-Medicala.ro23 January 20230

      Primul defibrilator automat extern din centrul orasului Timisoara (VIDEO)

      10.0
      By Televiziunea-Medicala.ro23 January 20230

      Unitatea de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Clinic de Urgență „Pius Brînzeu” Timișoara a fost modernizat (VIDEO)

      10.0
      By Televiziunea-Medicala.ro18 January 20231

      Invitatie Congresul Român de Flebologie 2023 – ″NOUTĂȚI ÎN FLEBOLOGIE″

    • Articole
      1. alergologie și imunologie clinică
      2. boli infecțioase
      3. oncologie medicală
      4. pediatrie
      Featured

      BioHome3D – prima casa realizata in intregime din materiale BIO prin printare 3D

      Recent
      NaN
      By Televiziunea-Medicala.ro28 January 20230

      De ce tot mai multi copii stau aplecati si au cocoasa?

      10.0
      By Televiziunea-Medicala.ro15 January 20231

      Start-up românesc, AIMinded a dezvoltat o soluție inovatoare care folosește inteligența artificială

      10.0
      By Televiziunea-Medicala.ro11 January 20231

      De ce este ianuarie cea mai deprimantă lună din an?

    • Portia de Sanatate
    • Alo, 112!
    • Ultima Statie
    • Auto Moto Show
    • Contact
    Televiziunea medicala | Medicina, sanatate, stiri medicale, analize medicale
    You are at:Home » PRO si CONTRA vaccinarii » Medic: de la vaccinare la adevaruri dureroase (VIDEO)

    Medic: de la vaccinare la adevaruri dureroase (VIDEO)

    0
    By Zsolt Tamassy on 26 November 2015 PRO si CONTRA vaccinarii, Video

    Adevaruri care dor, despre Romania, despre Sanatate, dezvaluite de prof.dr. Virgil Paunescu, la un eveniment legat de vaccinare, organizat de Televiziunea Medicala.

    Prof.dr. Virgil Paunescu, despre cei 6% din PIB pentru Sanatate

    Suntem singurul loc din lume in care nu se pot urmari banii din Sanatate, am crescut oarecum acel procent din PIB, eu tot scandez ca vreau 6% din PIB! Afirmatia apartine unui cunoscut medic timisorean, Mihai Gafencu, vicepresedintele organizatiei “Salvati Copiii”, si a fost facuta, la un moment dat, in cursul discutiilor, la evenimentul “Pro si contra vaccinarii”.

    IMG_2124

    “Iti dau o veste buna: este 6% de vreo zece ani. Iti fac socoteala: 4,5% sunt la Casa Nationala, 1% e la Ministerul Sanatatii si inca 1% cheltuie populatia din buzunarul propriu. Deci, noi vorbim de un 6% care exista de vreo zece ani. Ca sa-ti dai seama cat inseamna acesti 6% din PIB, avand in vedere ca bugetul Romaniei este cam 33% din PIB, inseamna ca cei 6% din PIB care se duc la Sanatate inseamna 20% din bugetul national, ceea ce nu-i putin deloc. Cred ca umblati dupa o cifra care e de mult atinsa, dar n-o cunoasteti”, i-a raspuns prof.dr. Virgil Paunescu, managerul Institutului OncoGen, fost consilier prezidential, si, la baza, profesor de imunologie.

    IMG_2119

    “Hai sa-ti mai spun ceva, e o alta poveste. Studiile referitoare la starea de sanatate a unei populatii arata ca sistemul sanitar, aia 6% de care vorbim, influenteaza starea de sanatate a populatiei nu mai mult de 20%. Restul sunt factori socio-economici. Deci, noi ne batem pentru 6% care sunt si ne batem pentru sistemul sanitar care e responsabil de 20% maximum din starea de sanatate a populatiei, restul sunt factori socio-economici, e saracia si lipsa de educatie“.

    Romania este un stat mafiot din cauza politizarii excesive

    Prof.dr. Virgil Paunescu a vorbit despre cateva in problemele fundamentale care afecteaza Romania, iar Sanatatea nu face exceptie:

    IMG_2125

    “Legea aceea din 2012 pornea de la urmatoarele premise: in Romania avem un monopol, monopolul Casei de Asigurari de Sanatate, care e monopol de stat, cel mai daunator posibil dintre monopoluri, sub monopolul ala avem politizare, ca daca totu-i de stat, baietii din politica isi baga oamenii si cred ca nu-i un secret ca totu-i politizat pana la portar. Sub politizare, ca politizarea nu-i meritocratie, apare incompetenta, hotie, coruptie, risipa, proasta administrare si subfinantare probabil, dar pana sa ajungi acolo ai atat de multe defecte incat nici nu stii cat e subfinantarea, ca tu nu stii unde se duc banii”, a afirmat prof.dr. Virgil Paunescu, fost consilier prezidential, la evenimentul “Pro si contra vaccinarii”, organizat de Televiziunea Medicala.

    “Toata lumea spune: zece ani in tara asta a fost dezastru, nu s-a stiut ce se face. Ba da, tot ce s-a facut, zece ani in care eu am fost, a fost sub deviza catorva principii: unul, nu exista calitate fara competitie si nu e competitie fara privat, inclusiv in Sanatate, al doilea lucru, Romania este un stat mafiot, fara niciun fel de discutii, din cauza politizarii excesive in principal, nu are nicio legatura cu meritocratia si intrebarea era: cine se poate opune statului mafiot si introduce statul de drept? Asta a fost o intrebare pe care noi ne-am pus-o acolo unde ne injura lumea. Raspunsurile erau asa: clasa politica? Nu, ea este cauza! Sistemul din spatele clasei politice, adica serviciile? Sunt cauza cauzei. Atunci cine? Doar economia de piata“, spunea prof.dr.Virgil Paunescu.

    IMG_2047

    Cauza scaderii vaccinarilor sta tot in organizarea sistemului sanitar

    Prof.dr.Virgil Paunescu crede ca se merge intr-o directie gresita atunci cand se analizeaza cauza scaderii numarului celor vaccinati:

    “Cred ca mergem intr-o directie gresita. Noi ce vedem, vedem niste statistici cum scade populatia vaccinata si punem asta pe seama rezistentei la vaccinare. Dar nu cred ca este asta cauza. Asta este, asa, o cauza secundara. Cauza scaderii vaccinarilor sta tot in organizarea sistemului sanitar. Si avem aici medici de familie. Am s-o rog pe doamna doctor sa ne spuna: ce copii vaccinati dumneavoastra? Vaccinati copiii pe care-i aveti pe lista! Deci, in momentul in care s-a introdus in ’97 legea asigurarilor de sanatate si s-a pierdut teritorializarea la medicul de familie, s-a pierdut controlul preventiei si al vaccinarii“

    IMG_2124

    La evenimentul “Pro si contra vaccinarii”, organizat de Televiziunea Medicala, au abordat subiectul vaccinarii, dintr-o perspectiva sau alta, cunoscuti specialisti in domeniu, personalitati ale societatii civile si ONG-urilor, dar si reprezentanti ai medicilor de familie.

    GALERIE FOTO:

     

    More from my site

    • Argumente pro vaccinare: sa aleaga parintele (VIDEO)Argumente pro vaccinare: sa aleaga parintele (VIDEO)
    • Eveniment “Pro si contra vaccinarii”, organizat de Televiziunea MedicalaEveniment “Pro si contra vaccinarii”, organizat de Televiziunea Medicala
    • Legea vaccinarii – nu o avem, dar se aplica!Legea vaccinarii – nu o avem, dar se aplica!
    • Proiectul legii vaccinarii este aproape finalizatProiectul legii vaccinarii este aproape finalizat
    • Vaccinul pneumococic: despre boala pneumococică și rolul vaccinăriiVaccinul pneumococic: despre boala pneumococică și rolul vaccinării
    • Pericolele vaccinarii ascunse timp de 30 de ani. Iata aici dovezile!Pericolele vaccinarii ascunse timp de 30 de ani. Iata aici dovezile!
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Leave A Reply Cancel Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    https://www.youtube.com/watch?v=zNcwBJPvfWQ
    Boli/Afectiuni

    Acneea
    Adenomul de prostata
    ADHD
    Alcoolismul
    Alergii
    Alzheimer
    Anemia
    Ambrozia - alergia la ambrozie
    Apendicita
    Apneea in somn
    Artrita
    Artroza
    Astmul bronsic
    Ateroscleroza
    Boala Crohn – inflamatia colonului
    Boala inflamatorie pelvina
    Boala Parkinson
    Bolile pulmonare cronice
    Cancerul de san
    Candida
    Candidoza bucala
    Cataracta
    Celulita
    Chist ovarian
    Ciuperca piciorului
    Colici la copii
    Constipatia
    Depresia
    Dermatita atopica
    Deshidratarea
    Diabet
    Diareea
    Displazia de sold
    Distonia
    Durere in piept
    Durerea de cap
    Durerea de genunchi
    Enurezisul
    Enterocolita
    Febra la copii
    Fibromul uterin
    Fibroza chistica (mucoviscidoza)
    Gonoreea
    Glanda tiroida
    Gripa
    Guta
    Hemoroizii
    Hepatita
    Hernia de disc
    Herpes
    Incontinenta urinara la femei
    Intoxicatiile cu ciuperci
    Lupus
    Mastita
    Meningita
    Neuropatia diabetica
    Obezitatea
    Onicomicoza
    Osteoartrita
    Otita la copii
    Oxiuri
    Pietre la rinichi
    Pojarul
    Psoriazis
    Raceala
    Rujeola
    Salmoneloza
    Sangerari vaginale la fetite
    Schizofrenia
    Sindromul picioarelor nelinistite
    Toxina botulinica
    Tromboza
    Tuberculoza (TBC)
    Toxoplasmoza
    Ulcerul
    Varice
    Varicela
    Vegetatii adenoide
    Vergeturile
    Zona Zoster
    Ultimele
    NaN
    By Televiziunea-Medicala.ro28 January 20230

    De ce tot mai multi copii stau aplecati si au cocoasa?

    10.0
    By Televiziunea-Medicala.ro23 January 20230

    Statisticile primului an post pandemie la Spitalul de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie Dr. Victor Babeș Timișoara

    By Televiziunea-Medicala.ro23 January 20230

    Primul defibrilator automat extern din centrul orasului Timisoara (VIDEO)

    10.0
    By Televiziunea-Medicala.ro23 January 20230

    Unitatea de Primiri Urgențe din cadrul Spitalului Clinic de Urgență „Pius Brînzeu” Timișoara a fost modernizat (VIDEO)

    10.0
    By Televiziunea-Medicala.ro19 January 20231

    Mortalitatea maternă a crescut exponențial, cu 60% față de anul precedent, al doilea an de creștere

    Jooble
    Linkuri utile:
    Rezidentiat 2014 | Parteneri | Asociatii de pacienti

    Site-ul www.televiziunea-medicala.ro conține informații care au caracter pur informativ și nu înlocuiesc sub nicio formă consultul medical sau diagnosticul de specialitate.
    Consultarea medicului este singurul mod prin care afecțiunile de care suferiți pot fi tratate.

    Copyright © 2014 Televiziunea Medicala. Powered by Contur Media

    NaN
    By Televiziunea-Medicala.ro28 January 20230

    De ce tot mai multi copii stau aplecati si au cocoasa?

    10.0
    By Televiziunea-Medicala.ro23 January 20230

    Statisticile primului an post pandemie la Spitalul de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie Dr. Victor Babeș Timișoara

    By Televiziunea-Medicala.ro23 January 20230

    Primul defibrilator automat extern din centrul orasului Timisoara (VIDEO)

    © 2023 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish.Accept Read More
    Privacy & Cookies Policy

    Privacy Overview

    This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
    Necessary
    Always Enabled
    Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
    Non-necessary
    Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
    SAVE & ACCEPT